Nemusíš byť na všetko sama - sila podpornej komunity výskumníčok
- 4 days ago
- 5 min read
Updated: 2 days ago
Práca vo vede a výskume nie je vždy ružová a vie byť aj poriadne izolujúca. O tom viem svoje aj ja. Tieto skúsenosti tiež prispeli k vzniku SAVIA, podpornej komunity pre ženy vo vede a výskume. Dozvieš sa aj, ako SAVIA rozvíjame, aby ti bola čo najväčšou oporou.
Píše Lenka Belicová
SAVIA má byť miestom, kde nájdeme tú spriaznenú dušu, ktorá nás vypočuje a poradí, keď nás realita akademického života pohltí, a pomôže postaviť sa opäť na nohy. Má to byť to, čo som našla ja v mojich inšpirujúcich kolegyniach dobrovoľníčkach.
Lenka, spoluzakladateľka SAVIA
Keď práca snov nie je len ružová
Pre kariéru vo vede som sa rozhodla, pretože ma fascinuje spoznávať, ako funguje život, od mikroorganizmov až po zložité systémy akým je naše telo. Na výskume mi prišlo atraktívne, že nikdy nekončí, pretože s každou zodpovedanou otázkou sa vynoria ďalšie a ešte zaujímavejšie. Je stále sa čo učiť a inovovať.
A pre mňa úplne najdôležitejšie bolo, že vo vede sa pracuje na medzinárodnej úrovni, vďaka čomu je človek neustále v kontakte s ľuďmi z rôznych krajín a takto nepriamo má príležitosť spoznávať celý svet.
Byť vedkyňou mala byť tá práca snov. Po štúdiu v Prahe a Dánsku ma zaviedla na šesť rokov na výskumný inštitút do Nemecka, ktoré som potom vymenila na štyri roky za výskum vo Švédsku. Teraz sa opäť vraciam do Dánska a bilancujem. Práca snov nie je vždy taká ružová, ako som si predstavovala.
Izolácia na niekoľko spôsobov
Kde je vlastne doma?
Dlhodobé pôsobenie v zahraničí zo mňa urobilo cudzinku vlastne všade. Návštevy na Slovensko sa postupne stali zvláštne. Moja slovenčina dostala divný prízvuk, zabúdala som slová, a miesta a ľudia, ktoré som predtým tak dôverne poznala, sa mi odcudzili. Postupne mi všetko začalo uchádzať, prišla som pozrieť 1-2x do roka, dôvody veľmi dobre vybrané, lebo bolo treba pracovať aj po víkendoch a o sviatkoch, experimenty nepočkajú.
Navyše s každým sťahovaním som aj napriek snahe stratila priateľstvá a vytvoriť si pocit zázemia v novej krajine mi trvá stále dlhšie a dlhšie.
Ako kôl v plote?
Počas rokov štúdia sa postupne tak úzko špecializujeme, že môžeme zrátať na ruke, koľko ľudí na svete skutočne do hĺbky ocení náš prínos a teší sa, keď už konečne opublikujeme našu prácu. Nielenže už je výzva vysvetliť svoj výskum kolegom a kolegyniam, úplne iný rozmer naberá snažiť sa priblížiť, čo robíme, rodine a okoliu, obzvlášť, ak sme tzv. first-generation PhD, prvé z rodiny, ktoré sa vydajú na akademickú dráhu.
Ak nás akademická dráha pohltí, postupne sa sociálne izolujeme: už som to len ja a moja dizertačka, článok, grantový návrh, a potom zopár ľudí v laborke, čo si prežívajú to isté. Hovoríme si však, že po tejto deadline už začneme žiť normálny sociálny život. Ale potom príde ďalšia deadline.
Izolácia akú som ani vo sne nečakala
V deň obhajoby mojej dizertačnej práce, na ktorý som sa už nevedela dočkať, sa začalo rozprávať o totálnom lockdowne. Že nejaký Covid. Nepodali sme si ani ruky k zagratulovaniu. O týždeň som v panike prenášala počítač a hard disky z labáku do bytu, nech aspoň analyzujem dáta, keď bude inštitút zavretý na ktovie ako dlho. Článok bolo treba predsa publikovať, aj keby sa svet zrútil.
Táto pandemická izolácia mi však konečne dala priestor premýšlať o živote, ako monhým z nás.
Z ťažkostí sa rodia tie najlepšie veci
Začala som rozmýšľať o tom, čo mi dáva a nedáva zmysel a uvedomila som si dôležitosť podpornej komunity okolo nás.
2020 bol rok, keď som vyhľadala občianske združenie Žijem vedu, ktoré prepája slovenské vedkyne a vedcov po celom svete. Pridala som sa a začala spoznávať naozaj skvelých ľudí online. Boli to vedci a vedkyne, ktoré sú na tej istej lodi, riešia podobné problémy a vedia ich diskutovať na hodinových rozhovoroch, ktoré zahrejú. A to všetko v mojom rodnom jazyku.
Našla som hlboký zmysel v tom, že by som vedela ostatných podporiť, napísať o ich výskume na blog Žijem vedu, dať im priestor zdieľať ich príbeh v podcaste, či prepojiť ich s najbližšou príležitosťou. Žijem vedu komunita nielen prepája nás v zahraničí so Slovenskom, ale usilije aj o zlepšenie podmienok pre výskum na Slovensku. Imponovalo mi, že naším málom možno vieme niečo naozaj zmeniť.
Ženy (v)o vede
Počas konferencie Žijem vedu naživo sme mali jednu z diskusných skupín s názvom Ženy (v)o vede a chýbala nám moderátorka. Ujala som sa tejto úlohy z potreby, ale nakoniec som bola veľmi vďačná, lebo mi diskusia úplne otvorila oči. Uvedomila som si, aké bariéry ako ženy vo vede máme, a mnohé silne zarezonovali. S tým treba predsa niečo urobiť.
Férová akadémia
Rok na to (2022) sme už organizovali prvú konferenciu o rodovej rovnosti vo výskume a inováciách, ktorú som si vymyslela a mala som šťastie natrafiť na skvelé kolegyne, ktoré do toho išli so mnou. Postupne som sa v tejto téme začala viac orientovať. Zorganizovali sme ďalší ročník konferencie, tentokrát s názvom Férová akadémia, a dnes sa plánuje už štvrtá konferencia na 13. mája 2025. Pokroky sú zatiaľ pomalé, ale aspoň sa o tejto téme diskutuje.
SAVIA - Slovenská Asociácia Výskumníčok a Inovátoriek
S mojimi fantastickými kolegyňami Sofiou a Jankou sme však chceli urobiť viac než len konferenciu raz za rok.
Slovo dalo slovo a naša organizácia, pre ktorú Sofia vymyslela názov SAVIA, bola na svete, najprv neformálne a od októbra 2023 ako občianske združenie.

Aby SAVIA dobre slúžila
SAVIA má za sebou už niekoľko úspechov v zviditeľňovaní žien vo vede a poukazovaní na systémové bariéry. Pre mňa je však veľmi dôležitou úlohou SAVIA vytvárať podpornú komunitu.
SAVIA má byť miestom, kde nájdeme tú spriaznenú dušu, ktorá nás vypočuje a poradí, keď nás realita akademického života pohltí, a pomôže postaviť sa opäť na nohy. Má to byť to, čo som našla ja v mojich inšpirujúcich kolegyniach dobrovoľníčkach.
Komunita, o ktorú sa môžeš oprieť
Komunita však nie je niečo, čo vznikne a dlhodobo sa udrží samé od seba. Preto máme niekoľko stratégií, ako to skúsiť a dúfame, že im dáte šancu:
Online členská zóna
Rozbiehame bezpečný priestor pre interakciu online, nech ste kdekoľvek na Slovensku alebo vo svete. Tvoj profil v členskej zóne je pozvánka pre ostatné členky ťa kontaktovať napríklad v súkromnom chate. Takisto môžete spolu debatovať v diskusných skupinách na témy, ktorými žijú aj ostatné ženy vo vede.

Vzdelávanie sa navzájom
Podľa mňa jeden z najzmysluplnejších zážitkov je podeliť sa o skúsenosti s ostatnými. V našej komunite máme výskumníčky z rôznych oblastí so špecifickými zručnosťami a skúsenosťami.
Mojou víziou je umožniť to, aby sme sa mohli jedna od druhej inšpirovať, čosi naučiť a uľahčiť si kariérnu cestu výskumom a inováciami. Na našej webstránke budú preto postupne pribúdať relevantné webináre, workshopy a self-paced online minikurzy. Prvé dobrovoľníčky ich práve teraz pre vás pripravujú.
Ak snívaš o tom, že by si jedného dňa chcela učiť či koučovať v témach, ktoré rezonujú ženám vo vede a výskume, toto je ideálny priestor otestovať si to a získať cennú spätnú väzbu. Napíš nám svoj návrh!
Stretnutia v reálnom živote
Nič však nenahradí skutočný kontakt aspoň na chvíľu. Dať si napríklad kávu a pokecať si o probléme s rovesníčkou či mentorkou. V SAVIA sme sa už minulý rok snažili iniciovať lokálne centrá na vybraných univerzitách na Slovensku, ktoré by boli organizované cez naše ambasádorky-dobrovoľníčky. Stále máme ambíciu sa rozrásť.
Byť ambasádorkou SAVIA je výborná príležitosť vycibriť organizačné a líderské zručnosti. Ak ťa zaujala, staň sa jednou z našich ambasádoriek na tvojej univerzite či v meste.
Pridaj sa k nám aj ty!
Dúfam, že ťa táto vízia rastúcej komunity SAVIA zaujala a niečo užitočné si z nej vyberieš. Tešíme sa na teba tu v online komunite!
Comments